a11ySkipToMainContent (a11yPressEnter)

CO OZNACZAJĄ KONTROLKI W SAMOCHODZIE?

PODSTAWOWE INFORMACJE NA DESCE ROZDZIELCZEJ
CO OZNACZAJĄ KONTROLKI W SAMOCHODZIE?

Lampki ostrzegawcze i kontrolne pojawiające się na desce rozdzielczej informują kierowcę o działaniu konkretnych funkcji w samochodzie lub stanie technicznym jego podstawowych urządzeń. Warto znać najważniejsze z nich, bo od tej wiedzy często może zależeć nasze bezpieczeństwo.

 

Co sygnalizują kontrolki w aucie?

Zadaniem każdej lampki, która zaświeci się na desce rozdzielczej, jest zasygnalizowanie kierowcy danego zdarzenia związanego z funkcjonowaniem samochodu. Może się to wiązać z włączeniem lub aktywowaniem jakiegoś układu, ostrzeżeniem pewnych nieprawidłowościach w czasie jazdy lub zwróceniem uwagi na usterkę któregoś z podzespołów. Kontrolki w samochodzie są naszym „aniołem stróżem”, który czuwa nad bezpieczeństwem wszystkich pasażerów. Dlatego lepiej ich nie bagatelizować i zapamiętać, co oznaczają. Zawsze warto też skorzystać z instrukcji obsługi samochodu, w której znajdziemy opis kontrolek z dokładnym wyjaśnieniem każdego typu sygnalizacji.

Jakie znaczenie mają kolory kontrolek?

Kontrolki samochodowe mogą mieć różne kolory. Kolor zielony oznacza po prostu informację o włączeniu jakieś funkcji, na przykład kierunkowskazu. Podobnie kolor żółty lub pomarańczowy, które dodatkowo mogą oznaczać także ostrzeżenie o pewnych nieprawidłowościach, na przykład niskim poziomie paliwa. Jeśli któraś lampka świeci się na czerwono, na przykład kontrolka układu hamulcowego, natychmiast powinniśmy się zatrzymać, bo dalsza jazda jest niebezpieczna. Kontrolki mogą świecić się światłem ciągłym lub pulsującym. W takich wypadkach oczywiście należy zachować czujność, gdyż zazwyczaj miganie lampki ostrzegawczej oznacza usterkę.

Kontrolki informacyjne

Kontrolki informacyjne – jak sama nazwa wskazuje – mają nas powiadomić o działaniu pewnych funkcji pojazdu. Poniżej kilka tych, które najczęściej pojawiają się na kokpicie samochodu.

  • Lampka kontrolna kierunkowskazów i świateł awaryjnych – światło pulsujące jednej z nich oznacza włączenie danego kierunkowskazu, ale jeśli migają obie równocześnie, to mamy włączone światła awaryjne.
  • Lampki kontrolne świateł – informują nas o włączonych światłach pozycyjnych, drogowych lub przeciwmgielnych. Różnią się między sobą kształtem ikonki.
  • Lampka kontrolna tempomatu – pojawia się, jeśli włączymy funkcję tempomatu.
  • Wskaźnik zmiany biegu – w niektórych wersjach samochodu dostajemy sugestię zmiany biegu na niższy lub wyższy, podświetla się wtedy odpowiednia strzałka „w dół” lub „w górę”.
CO OZNACZAJĄ KONTROLKI W SAMOCHODZIE?

Kontrolki ostrzegawcze

Kontrolki ostrzegawcze zapalają się w momencie, gdy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dany element pojazdu. Poniżej te nich, których znajomość jest obowiązkowa.

  • Lampka przypominająca o zapięciu pasa bezpieczeństwa – zapala się wtedy, gdy któryś z pasażerów ma niezapięty pas bezpieczeństwa.
  • Lampka ostrzegawcza niezamkniętych drzwi – oznacza nie tylko, że są otwarte lub niedomknięte drzwi, ale także klapa bagażnika.
  • Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa – każdy kierowca doskonale zna to ostrzeżenie i wie, że jak najszybciej trzeba wtedy znaleźć stację benzynową, aby uzupełnić paliwo w zbiorniku.
  • Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu lub ciśnienia oleju w silniku – jeśli zobaczymy ten komunikat, powinniśmy sprawdzić poziom oleju na bagnecie lub jak najszybciej udać się do serwisu i sprawdzić stan płynu.
  • Lampka ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) – jeśli nasza Toyota jest wyposażona w układ LDA i jest on aktywny, każde najechanie na linię wyznaczającą pas ruchu bez użycia kierunkowskazu podświetli kontrolkę.
  • Lampka ostrzegawcza układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) o konieczności hamowania – jeśli nasza Toyota wykryje niebezpieczeństwo kolizji z pojazdem przed nami, pojawi się czerwony napis „HAMUJ!”.
CO OZNACZAJĄ KONTROLKI W SAMOCHODZIE?

Kontrolki awaryjne

W przypadku zaświecenia się którejkolwiek kontrolki awaryjnej, natychmiast powinniśmy zatrzymać samochód i skontaktować się z serwisem Toyoty. Oto najważniejsze z nich.

  • Główna lampka ostrzegawcza – bez względu na to, czy kontrolka ta miga czy świeci się na stałe, oznacza to usterkę, którą powinniśmy zgłosić w najbliższym serwisie Toyoty.
  • Lampka sygnalizacyjna układu hamulcowego – jeśli świeci się na czerwono, to albo mamy zaciągnięty hamulec ręczny i wystarczy go zwolnić, albo system wykrył usterkę i dalsza jazda jest po prostu niebezpieczna. Gdy lampka świeci się na żółto, problem jest nieco mniejszy, ale także wymaga niezwłocznego pojawienia się w serwisie Toyoty.
  • Lampka sygnalizacyjna wysokiej temperatury w układzie chłodzenia – jeśli zaświeci się ta kontrolka, powinniśmy natychmiast zatrzymać samochód, gdyż oznacza to awarię układu chłodzenia, co może mieć poważne skutki dla silnika.
  • Lampka sygnalizacyjna usterki układu napędowego – jeśli na kokpicie zobaczymy świecący się symbol bloku silnika, oznacza to zazwyczaj usterkę układu napędowego i jak najszybciej powinniśmy zgłosić ten problem w serwisie.
  • Lampka sygnalizacyjna braku ładowania akumulatora – widząc tę kontrolkę, powinniśmy zbadać stan akumulatora bądź zlecić w serwisie sprawdzenie, czy jego ładowanie przebiega prawidłowo.
CO OZNACZAJĄ KONTROLKI W SAMOCHODZIE?

Podsumowanie

Znajomość podstawowych kontrolek na desce rozdzielczej pozwoli nam na szybszą i odpowiednią reakcję w razie awarii, a także da nam ogólną wiedzę o stanie technicznym pojazdu. Znajomość tych kluczowych dla naszego bezpieczeństwa informacji sprawi, że jazda samochodem będzie bardziej świadoma i spokojniejsza.